Bitcoin Hakkında Merak Edilenler

İnternet ortamında sıkça sözü edilen bitcoin hakkında merak edilen birçok soru vardır. Özellikle yeni duyan kişilerin en çok merak ettiği bitcoin nedir ve Bitcoin nasıl üretilir gibi soruların cevabı sürekli olarak aranmaktadır. 2008 senesinde Satoshi Nakamoto adlı kişi tarafından deneysel olarak başlatılan bitcoin, herhangi bir resmi kuruluş, merkez bankası vb. ilişiği olmayan dijital bir para birimidir. Ülkelerin para birimleri ile satın alınabildiği gibi herhangi bir aracı kuruma gerek kalmadan transferi de yapılabilmektedir. Piyasada Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lense edilmektedir. Kısaltması BTC olan bitcoinin sembolü B’dir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretme işine bitcoin madenciliği adı verilmektedir. Bitcoin madenciliğinin amacı yalnızca bitcoin çıkartmak değildir. Hesaplama becerisini kullanarak işlemi gerçekleştirmek, sistemdeki her kullanıcıyı senkronize etmek ve sistem ağını güvenli bir biçimde koruma işlemidir. Sistem tek merkezden kontrol edilememektedir. Bunun için bitcoin kullanılan tüm yerlerde süreci çalıştırmak ve sistemi gözetmek gerekmektedir. Bu işi birileri bedel karşılığında yapmaktadır ve bu kişilere madenci adı verilmektedir. Eğer bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak istiyorsanız, bilgi birikiminizin yanı sıra bilgisayar sisteminizin de çok iyi olması gerekmektedir. Çünkü bu iş bilgisayarların alt donanımları ile yapılmaktadır. İlk zamanlar bilgisayar işlemcisi ile yapılabilen bitcoin üretme işlemi, artık işlemciden 100 kata kadar daha hızlı çalışabilen ekran kartları ile yapılmaktadır. Bu durumda bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar iyi olursa bitcoin üretme konusunda da o kadar başarılı olabilirsiniz.

Sınırsız Sayıda Bitcoin Üretilebilir mi?

Bitcoin madenciliği gün geçtikçe daha fazla zorlaşmaktadır. Çünkü dünyanın her yanından daha güçlü bilgisayarlar ile bu işe katılım olmaktadır. Kısa sürede piyasaya çok sayıda bitcoin sürülmemesi için sistem kendi içinde zorluk seviyesini ayarlamaktadır. Ayrıca piyasaya 21 milyon bitcoin sürülene kadar bitcoin çıkarımına izin vermektedir. Bu yüzden sınırsız sayıda bitcoin üretmek mümkün değildir.