Bitcoin Nedir, Bitcoin Ne Kadar?

2008 senesinde hayatımıza girmiş olan bitcoin tüm dünyada kabul görülmüş bir tür yatırım birimidir. Dijital, sanal para birimi vs. şeklinde de tabir edilen bitcoin 10 sene evvel Satoshi Nakamato takma ismini kullanan ve Avustralyalı olmuş olduğu duyulan Craig Wright tarafından ortaya çıkarılmıştır. Deneysel bir şekilde başlamış olan çalışma zaman geçtikçe büyümüştür ve şuan da döviz kurlarıyla yarışır konuma gelmiştir. Kullanıcı sayısı hızla milyonlara ulaşmış olan bitcoin dijital para aracıdır fakat fiziksel olan bir karşılığı bulunmuyor. Bitcoin para birimi ile internet üzerinden alışveriş yapılabilir ve üretilmiş olan coinler farklı exchange sayfalarında Türk lirasına ve pek çok ülkelerin para araçlarına çevrilebilir. Yine, çeşitli ürünler Bitcoin para birimi ile takas edilip ticaret yapılabiliniyor.

Bitcoin Nasıl Alınabilir?

Parasal olan işlemlerin banklar üstünden gerçekleştirilmesine karşın bitcoin elle tutulur düzeyde bir para değildir ve internet aracılığıyla alınarak satılır. İlk çıktığı zamanlarında teknoloji ile internet meraklılarının ve kabiliyetin konuşmuş olduğu bitcoin konusunda, artık pek çok insan hakim olmuş halde. Yeni geliştirilmiş olan güvenlik düzenekleriyle bitcoin alıp, satmak eskisinden çok daha güvenilir bir duruma geldi. Peki, bitcoin alabilmek için ne yapılması gerekiyor.

Bitcoin almak için şu adımlar izlenebilir;

– İlk önce yapılması gereken şey “wallet” ismi verilmiş olan çevrimiçi cüzdanı almak. Banka hesabı gibi düşünülmesi gereken söz konusu cüzdanı almanın nedeni, bitcoinlerin orada birikmesidir.

-Edinilen çevrimiçi wallet (cüzdan) ya da web tabanlı olan wallet güvenlik korumaları gibi şahsen tercih edilen seviyelerde güvenlik sağlayan bir programda olabilir. Tamamen kişinin tercihine kalmış olan bu bölümde güvenilen bir uygulamanın seçilmesi gerekiyor. Ayrıca bir takım platformlarda bitcoin, litecoin ve eteryum gibi dijital paraların ticareti de yapılabilir.

-Wallet hesabı oluşturulduktan sonra, banka hesabı ile wallet arasında bağlantı sağlanıp, ardından hesap aktifleşmesi için cüzi olan bir ücret transfer edilmesi gereklidir.

-Dünyadaki gibi Türkiye’de de popülerliği hızla giderek artmakta olan bitcoin için, hizmet vermekte olan pek çok platformlar vardır. Bitcoin almak için yapılması gereken, söz konusu sistemlerden birine kayıt olmak ve ardından alınması istenilen BTC (bitcoin) kadar TL’yi hesaba transfer etmektir.

-Yurtiçinde oluşturulan hesap ile yurtdışından oluşturulan hesap ücreti arasında fark bulunuyor. Yurtdışında oluşturulan hesaplar çok daha fazla ücret talep etmekten aynı zamanda işlemlerin gecikmelerine maruz kalmak kaçınılmazdır.

Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin fiyatları güncel durumda sürekli rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. 12 bin dolar bandını geçmesi konuşulurken şimdi ise bitcoin 20 bin doları da geçmiş bulunuyor. Bitcoin hiç rekor kırmaya doymayarak 70 bin Türk lirasını aşmış bulunuyor. Fakat güncel halde 53 bin banda düştü. Bitcoinin ileriki zamanlarda ise akıbetinin ne olacağı hiç bilinmiyor.