Borsa İşi Nasıl Yapılmaktadır?

Borsa İşi Nasıl Yapılmaktadır?
Borsa İşi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde bütün dünya ülkelerinin bir piyasası, dolayısıyla bir borsa sistemi vardır. Borsa işini yapmadan önce borsanın ne olduğunu iyice kavramamız gerekmektedir. Borsa nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak kamuya arz olan şirketlerin hisse senetlerini alım veya satım yoluyla kar ortaklığı oluşturmaktır. Örneğin X şirketi halka arz olursa BİST’te ( Borsa İstanbul) hisse senetleri olur. Şirketin her lot için ortağı olursunuz. Şirket değer kazanırsa siz de kar ortağı olduğu için para kazanırsınız. Şirketin değer kaybetmesi durumunda ise siz de aynı ölçüde zarara uğramış olursunuz. Hisse senetleri üzerinde ise satıcının arzı ve alıcının talebi ön plandadır. Fiyatlar genel düzeyini bu arz talep döngüsü belirler.

Borsa İşi Nasıl Yapılmaktadır?

Borsa İstanbul hisse senetlerinin arz ve talep döngüsü üzerinde denetler ve haksız kazanç fiilinin engellenmesi üzerine düzenleme ve denetleme kurulu oluşturur. Borsa risk teşkil eden bir yatırım projesidir. Borsada önemli olan doğru araştırmalar ile doğru sonuca ulaşabilmek için yapılacak fizibilitelerin belirlenmesidir. Bu fizibiliteleri belirlerken kısa vadeli analizlerden ziyade uzun vadeli çalışmaları tercih etmelisiniz.

Borsa işine nasıl başlanılır ?

Öncelikle borsa yatırımcısı olabilmek için güvenilir bir aracı kurum bulmanız gerekmektedir. Bankalar aracılığı ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Önemli olan nokta seçmiş olduğunuz aracı kuruluşlar ile çalışırken, karşılıklı güven sağlamanız ve brokerlardan bolca destek almanızdır. Piyasayı iyi gözlemlemeli ve sakin kalmalısınız. Tepkilere vereceğiniz kısa vadeli reaksiyonlar, uzun vadede kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Kar ortağı olacağınız şirketi iyi araştırmalı, geçmiş dönem karlılık analizlerini dikkatlice değerlendirmelisiniz. Borsa bir şans oyunu değildir. Piyasayı ölçekli ve detaylı bir şekilde takip etmeniz gerekmekte ve geleceği okumaya çalışmalısınız. İyi bir broker karlılık analizlerini saptamada size çok yardımcı olacaktır ve karlılığınızı arttırmak ile ilgili faaliyetlerde başarınıza büyük bir etki yaratacaktır.