Çin İthalat Malları

Ülkemiz ithalat ve ihracat konusunda dünyada gelişmiş ve gün geçtikçe gelişme gösteren ülkeler arasında yer almaktadır. Başta İtalya, Almanya, Rusya, İngiltere ve Fransa olmak üzere pek çok ülke ile uluslar arası ticaret ilişkisi bulunan Türkiye son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti ile de ticari ilişkilere önem vermektedir.

Ülkemize göre daha farklı coğrafyası ve daha farklı yaşam alanları bulunan Çin`den Türkiye en çok mutfak gereçleri, ham madde, dekorasyon ürünleri, mobilya, kırtasiye malzemeleri, gıda ürünleri, tekstil, giyim ve iş makineleri ithal etmektedir. Çin ithalat ürünlerine, ülkemizde her yerde rastlamak mümkündür. Küçük şirin biblolar, sevimli oyuncaklar, uygun fiyatlı giyim ürünleri genelde Çin, den ithal edilen ürünlerdir. Halk arasındaki Çin malları ucuz ama kalitesiz olur düşüncesi, satıcı firmaların da fikirlerini biraz olsun değiştirse de hala Çin mallarına olan rağbet hala devam etmektedir. Çin ithalat ürünlerinin bazıları hem üreten hem de satın alan firmaların dikkatsizliğinden dolayı kötü sonuçlara neden olsa da ülkede görevini hakkı ile yerine getiren, gerçekten kaliteli ve uygun fiyatlı mal üreten firmalar da faaliyet göstermektedir. Çin`den ürün ithal ederken bu nedenden dolayı her ürünün gerekirse tek tek incelenmesi ve en ufak bir hatada üretici firma ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Çin`den ithal edilen mallar ülkemizde şirinlikleri ve güzellikleri ile çok tercih edilmektedir. Bu özelliklere bir de uygun fiyatlar eklenince Çin mallarına olan düşkünlük daha da artmaktadır. Bu yüzden pek çok firma Çin mallarını satın alıp ülkemizde dağıtımını yapmaktadır. Kişisel olarak da bu malları satın alırken birkaç küçük detaya dikkat ederek hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünler satın alınılabilmektedir.

1 yorum

  1. çin ithalat malı artık tüm büyük markaların tümü mallarını çin piyasasında üretip satışlarını gerçekleştirmektedir. Çoğu zaman ürünlerin arkasında P.R.C olarak menşei yazısını görürüz çok da şaşırmamak gerek

Yorumlar kapatıldı.