Dar Alanı Nasıl Genişleterek Kullanabiliriz?

Dar Alanda Geniş Paslaşmalar

Geniş evlerin dekorasyonu da kullanımı da, dar alan olan evlere göre daha kolay ve daha pratiktir. Dar olan oda, balkon, antre hatta mutfaklar bile bazı ufak dokunuşlar ile hem geniş gözükebilir, hem de daha rahat hareket sağlayabilen pratik alanlara dönüşebilir. Ev ya da ofislerde dar alanları geniş hale getirmek için ilk püf noktası; ayna kullanmaktır. Aynalar dar alanları daha geniş gösterdiği gibi, ferahlık da sağlar.

Duvarlar En Büyük Kurtarıcı

Bir başka dokunuş ise, duvarlara olmalıdır. Dar yerler, yer ve zemin darlığı eşya koymaya ve o alanı kullanmaya engel oluşturur. Bu sebeple duvarlar mümkün olduğunca iyi değerlendirilmelidir. Alan içinde kütüphane kullanılacaksa bunu mobilya olarak zeminde değil de, duvarlarda kullanmak genişletici bir çözümdür. Birçok tasarımda yapılan duvar rafları ve duvar kütüphaneleri hem çok şık bir görünüm sağlar, hem de yerden tasarruf. Ayaklı bir lamba kullanmak yerine aplikler kullanılabilir. Koltuk kanepe gibi en çok yer kaplayan mobilyalar içinse, özel ölçülere göre yapılanlar büyük avantaj sağlar. Özel ölçü mobilya yapılamayacak durumlarda ise, odanın şekline boyutuna göre bir koltuk modeli seçilmelidir. Bu odayı daha geniş göstererek kişilere kullanım alanı kazandırır.

Vitrin Yerine Gömülü Raflar

Vitrin gibi sadece sergileyici özelliği bulunan eşyalarda, yine duvar rafları hatta gömülü raflar kullanmak daha iyi bir fikirdir. İstenilen dekorasyon eşyaları sergilenebilir ve yine dar alan için genişletici bir adım atılmış olur. Bunlar için alanın kör noktaları, kullanıma en az elverişi olan kolon kısımlarını kullanmak daha da işe yarar bir sonuç sağlar. Alan içinde kullanılacak masa, sandalye, puf tarzı eşyalarında en az iki işe yarayacak türden seçilmesi gerekir. Açılabilen ya da depo gibi fonksiyonları olanlar tercih edilmelidir.