Elektronik Aletlerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir ?

Elektronik Aletlerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Yüksek yapılı enerjinin iyonlaştırıcı bazlı elektromanyetik dalgalardan yayılan iyonların DNA ve genetik malzemenin içyapıların da biyolojik dokuda kalıtsal hasarlara yol açabilen moleküler değişime yol açabilirler. Bu etkileşimin olabilmesi için doku yapısı içerisindeki x-ışınlarının ve gama ışınlarının gibi yüksek enerji düzeydeki molekül adı verilen fotonlar ile etkileşmesi gereklidir. İyonlaştırıcı özellikteki radyasyon hücrelerinin tüm organizmaların canlılık işlevlerini etkileyerek mutasyon evrimine ve kansere neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, radyo frekanslardaki dalgalanmaların buna benzer olumsuz etkilere sebep olduğu kanıtlanmamıştır.

Peki, elektronik aletlerin insan sağlığına zararları nelerdir?

1-) Elektronik aletlerin bilinçsiz ve aşırı şekilde kullanımında insanların beyin kanserine neden olduğu saptanmıştır.

2-) lösemi kanserine yakalanma riskinin fazla olduğuna ve akut myeloid adındaki lösemi hastalığını arttırdığı Elektronik Aletlerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?kanıtlanmıştır.

3-) Kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

4-) İnsanlarda alzheimer rahatsızlığına neden olduğu bilimsel olarak kanıt edilmiştir.

5-) Kadınlarda doğum zamanında ve üreme anomalilerindeki yapılarında meydana gelen değişikliklere nöroendoki hastalığına sebep olduğu bildirilmiştir.

6-) Elektronik aletlerin aşırı süreli kullanımının sonucunda maruz kalan insanlarda ölüm riski tehlikesi olan akut ve kalp spazmı hastalıkları neden olduğu tespit edilmiştir.

İnsan sağlına zarar veren elektronik aletlerin etkilerinden nasıl korunabiliriz?

Cep telefonunuzun kullanılmadığı zamanlarda kapalı durumda tutulması, cep telefonlarında kulaklıklar ile konuşulması gereklidir. Diğer tür elektronik aletlere göre televizyonların ve bilgisayarların arkasında mevcut olan elektromanyetik alan çok daha büyüktür. Dizüstü bilgisayarlarını şarjlı şekilde kullanıldığında düşük seviyede elektromanyetik çekim alanı gücüne sahiptir. Saç kurutma makinelerini sürekli olarak sık sık kullanmak yerine aralıklı şekilde ve az süreli kullanılması gereklidir.

Mikrodalga fırını çalışır vaziyet halindeyken en az 1 metre uzak mesafede durulmalı. Yüksek manyetik çekim gücü alanına sahip olan fotokopi makinelerini kullanırken en az 50 santimetre uzakta durulması gereklidir. Elektrikli tıraş makinesini kullanırken şarjlı şekilde kullanınız. Televizyon izlerken en az 2 metre uzakta durulması gereklidir.

Elektronik aletlerin zararların kurtulmak için evde nasıl önlem alınması gereklidir?

Evde elektrikli aletlerinizi kendinizden olabildiğince uzak mesafede çalıştırmaya dikkat ediniz. Kullanmadığınız elektrikli aletlerinizi ya kapalı durumda tutunuz ya da fişten çekiniz.