Film Sektörü Zarar Eder Mi ?

Film Sektörü Zarar Eder Mi ?

Günümüzdeki en büyük yanılgılardan biride film sektörünün sektördeki birçok insana yüksek miktarlarda para kazandırdığı yönündedir. Ama bu durum bir yanılgıdır ve insanlar bu durumdan kurtulmak için şu soruyu sormalıdır.

Film sektörü zarar eder mi?

Film ve dizi sektörü dünyadaki en büyük sermayeye sahip olan sektörlerden biridir ve durum zarar halinde de aynı oranda büyümektedir. Günümüzde iyi bir film çekmek için milyon dolarlar hatta milyar dolarlar harcanmaktadır. Bu harcamanın birçok nedeni vardır oyuncular, yönetmenler, kast, kostüm, makyaj, ışık, ses gibi birçok alana para harcanmaktadır.

Film Sektörü Zarar Eder Mi ?

Yapımcılar tarafından onca harcamalar sonucundan oluşan filmin televizyonda ya da sinemada belirli bir izleyici seviyesine ulaşarak harcanan bu miktarın üstüne çıkması ve kar elde etmesi beklenir. Belirli bir izleyici seviyesine ulaşmayan filmler harcanan miktarın altında kalır ve bu film zarar etmiş olur. Daha öncede sorduğumuz gibi filim sektörü zarar eder mi sorusunun cevabı evettir. Bu zararlar çok büyük ölçüde olabileceği gibi daha küçük ölçülerde de olabilir.

Örneğin 2012 yılında çekilen “John Carter” resmi rakamlara göre 300 milyon dolarlık bir bütçeyle hazırlanmıştır ve bu filim dünyadaki en büyük bütçeye sahip ilk 10 film arasında olmasına rağmen yine resmi rakamlara göre sadece 280 milyon dolar gişe hasılatı yaparak zarar eden filmler arasında yerinin almıştır. Bu filmde yapımcı tam 20 milyon dolar zarar ederek film sektörünün ’de zarar edebildiğini bize göstermiştir.

Film sektörü birçok sektöre göre daha az zarar eden bir sektördür ama zarar edildiğinde kayıplar birçok sektörün 10 hatta 50 katı oranında olmaktadır. Bu durumdan dolayı birçok yapımcı zararı minimum seviyeye indirecek yöntemler uygulamaktır reklam ve ünlü oyuncu bu durumun minimuma indirecek en büyük etkendir.