Gösteri Yapan Hayvanlar Nasıl Eğitilir?

Gösteri yapan hayvanlar denildiği zaman insanların aklına büyük ölçüde sirkler gelmektedir. Roman kültüründe olan ayı oynatıcılığı veyahut son zamanlar yetenek yarışmalarında görülen at, köpek gibi hayvanların yaptığı gösteriler ikinci plandadır. Fakat bu ikisi ar asında, hayvanların eğitimi açısından bir fark bulunmamaktadır. Bu yüzden, gösteri yapan hayvanlar nasıl eğitilir? Sorusunu sirk çemberinde cevaplamakta bir eksiklik olmayacaktır.

 Gösteri Yapan Hayvanlar Nasıl Eğitilir?Ne Kadar Tatlı Hayvanlar Değil mi?

Sirk, aşağı yukarı her insanın çocukluk döneminde bir kez deneyimlediği ve severek izlediği, şaşırdığı, heyecanlandığı, genelde büyük bir çadırdan oluşan gösteriler topluluğudur. Aslanların sahiplerinin talimatlarına uyduğu, fillerin dans ettiği, maymunların yakalamaca oynadığı bu Alice Harikalar Diyarı tadındaki mekan, seyirciler gittiği zaman da bu kadar renkli oluyor mu acaba?

 Hayvanların Eğitimleri Nasıl Veriliyor?

Son dönem, dünya gündeminde sirklerle ilgili çarpıcı haberler gözler önüne gelmektedir. İntihar eden yunuslar, gösteri ortasında bayılan kaplanlar bunlardan birkaçıdır. Peki, neden mi böyle oluyor? Çünkü insanları eğlendirmek için eğitilen hayvanlar eğitim aşamasında dövülüyor, itaat etmek için aç bırakılıyor, yeri geliyor elektroşok uygulanıyor.

Genelde aslan, fil, maymun, fok balığı gibi evcil olmayan ve saldırgan olan hayvanlar kullanıldığı için, saldırgan Gösteri Yapan Hayvanlar Nasıl Eğitilir?tavırlarını kolaylıkla törpüleyebilmek adına bu hayvanların hepsi küçükken annelerinin yanından alınıyor ve uzun bir yalnızlığa hapsediliyor. Uzun süren açlığa mahkum edilen hayvan güven duygusunu tamamen yitirdikten sonra bir görevli tarafından yavaş yavaş besleniyor ve hayvanın o görevliye bağlılığı sağlanıyor. Elbette bu sırada hayvandan birtakım şeyler yapması isteniyor; ip üstünde yürümek, bisiklete binmek veya ateşli bir çemberin içinden zıplayarak geçmesi gibi. Başlarda doğasına aykırı olduğu için bunları yapmak istemeyen hayvan dövülerek ve tekrar aç bırakılarak öğrenmeye ve yapmaya zorlanıyor. Hayvanların bu işten kurtulmasının tek çaresi de ölüm olarak görülüyor çünkü herhangi bir emeklilik hakları bulunmuyor.

 Dünyanın Bu Konudaki Tepkisi Nedir?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde hayvanların bu durumuna tepki olarak sirklerin yasaklanması uygulanıyor. İlk olarak Bolivya’da başlayan bu etkinlik giderek diğer ülkelerde de yaygınlık göstermektedir.