Hangi Spor Türü Günümüzde Gelişmektedir ?

Hangi Spor Türü Günümüzde Gelişmektedir ?

Günümüz çağında birçok spor dalı gelişmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte sporseverler her geçen gün artmaktadır. Gelişen spor dalına gelince ise; bu aslında ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Buda ülkenin siyasi, sosyal, etnik, kültürel farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

HANGİ ÜLKEDE HANGİ SPOR DALI GELİŞMEKTEDİR

Ülkemizde hemen hemen birçok spor dalında gelişme görülmektedir. Lakin futbol çok fazla izlenmesine rağmen bir türlü uluslararası bir başarı yaşayamamaktayız. Futbolun en geliştiği ülke olarak İngiltere’yi örnek verebiliriz. Keza komşumuz Yunanistan’da basketbol gelişirken, İspanya’da basketbol ve futbol, Rusya’da basketbol, Amerika’da beysbol ve basketbol izlenmektedir. Dünya’da en çok izlenen spor olaHangi Spor Türü Günümüzde Gelişmektedir ?rak ise; Formula ve olimpiyatları söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Dünya genelinde yapılan oylama ve araştırmalara göre çıkan sonuçlar da bunu kanıtlar niteliktedir.

TÜRKİYE’DE SPORUN GELİŞİMİ

Türkiye’de ilk yapılan spor okçuluktur. Okçuluk 1453 yılında ülkemizde başlamıştır. Okçuluktan sonra yurdumuzda güreş sporu yapılmaya başlandı. Güreş yurdumuzda 1361 yılında başladı. 1901 yılında ise ilk Türk futbol takımı kuruldu. Takımın adı Black Stockin yani Siyah Çoraplılar idi. Geçmişten günümüze gelen gelişmelerle birlikte Türkiye’de futbol yaygın bir şekilde takip edilir ve izlenir hale geldi. Son zamanlarda spora verilen değerle birlikte basketbolda ayrı bir değer verilmeye başlandı.

TÜRKİYE’DE SPOR NASIL DAHA GELİŞİR

Günümüzde her ne kadar spora gerekli yatırımlar yapılsa bile; yapılan yatırımlar ne yazık ki karşılığını alamamaktadır. Bunun altında yatan temel unsurlar arasında; yapılan yatırımların doğru bir şekilde kullanılmaması gelmektedir. Oysaki yapılacak halı sahalar, basketbol sahaları, antrenman sahaları, Türkiye’de sporu daha da geliştirecektir. Yapılacak teşvik yatırımları gençleri de spora bağımlı yapacaktır. Yapılacak yatırımlardan itibaren sporda ulusal başarıların yanında uluslararası başarılar da elde etmek kaçınılmaz olacaktır.

1 yorum

  1. Okçuluğun geliştiğini Türkiye’de gözlemlemekteyim, Okçuluğun yanı sıra Futbol da Türk Futbolunun dünya üzerinde yayılmasını en içten dileklerimle desteklemekteyim.

Yorumlar kapatıldı.