İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Başvurusunu pek çok şekilde yapabilirsiniz. Firmaların, İnsan Kaynakları sitelerinde verdikleri iş başvuru formları ile olabileceği gibi, kendi internet sitelerinde hazırladıkları iş başvuru formları yoluyla da olabilir. Her ne şekilde olursa olsun, özgeçmişinizi hazırlarken ve de iş başvuru görüşmeleri esnasında çok dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

is basvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidirDiyelim ki firmanın verdiği bir iş ilanının size uygun olduğunu düşünüyorsunuz ve iş başvurusunda bulundunuz. Firma da sizin özgeçmişinizi inceleyip, görüşmeye çağırdı. İşe kabul edilebilmeniz için, yapmanız ve yapmamanız gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Asıl başvuru bu noktada başlar ve sonuçlanır. Yüz yüze yapacağınız bu ilk görüşme çok önemlidir. Öncelikle doğal olmalısınız ve abartılı hareketlerden kaçınmalısınız. Görüşme için çağrıldığınız yere biraz erken gitmenizde fayda var. Trafik yoğunluğu, araç bulamama gibi dış etkenlerden kaynaklanan olumsuzluklar olabileceğini de düşünecek olursak, size verilen randevu saatinde orada olamazsanız, ilk hatanızı da yapmış olursunuz. Randevu saatine kesinlikle geç kalmamalısınız. Görüşme esnasında kendinizden emin davranışlar sergilemeli, görüşme yapacağınız kişi veya kişiler ile mutlaka göz teması kurmalısınız. Sorulan sorulara net cevaplar vermeli, hedeflerinizi ve bu işten beklentilerinizi de net ifade etmelisiniz.

İş başvurusunda bulunurken sadece başvuruda bulunduğunuz pozisyonu ve detaylarını bilmeniz yetmez. Başvurunuzla ilgili yapacağınız görüşmeye giderken, iş başvurusu yaptığınız firma hakkında da bilgi sahibi olarak gitmenizde fayda var. Sizde sorular sorun ve firmayı tanımaya çalışın. Karşılıklı sohbet ortamında geçecek bir görüşmede siz de daha rahat olursunuz. Saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde hareket etmelisiniz. İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer hususta kendinize olan güveniniz ve herkesin bu güveni hissediyor olmasıdır.