İşkur

İşkur yani Türkiye İş Kurumu, iş arayan ve meslek sahibi olmak isteyenler için özel projeler yapmakta ve çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardan bir tanesi de meslek danışmanlığı ve iş danışmanlığı üzerinde gösterdikleri faaliyetlerdir. Daha önce hiç çalışmamış ve iş hayatında aktif olarak çalışmak ve bulunmak isteyen kişilere, uzun süredir çalışmayan ve iş bulamayan kişilere, meslek sahibi olmak isteyen kişilere veya mesleğini değiştirmek isteyenlere, kariyerinde ilerlemek isteyen kişilere, işini veya mesleğini seçme aşamasında olan kişilere destek vermektedir.

Sadece bu belirtilen kapsamdaki kişilere değil, üniversitelerde son sınıfta okuyan öğrencilere, İşkur’a başvuruda bulunan iş arayan kişilere de iş bulma, mevcut işinde kalma ve cv (özgeçmişlerini) hazırlama konularında da eğitimler ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

iskurMeslek seçmek isteyen kişilere, verilen eğitimler ve danışmanlık hizmetleri kapsamı içinde yapılan çalışmaların başında; seçmeye karar verdikleri meslekler tanıtılır. Kişiler de kendi kişisel özellikleri ile bu mesleklerin örtüşüp örtüşmediği değerlendirilir ve böylece kişinin kendi özelliklerini de belirlemesi sağlanır. Nitelik olarak işe uygunluğu tespit edilir. Bu değerlendirmelerin yapılması için pek çok ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapılmaktadır. İşkur bu konuda çok profesyonel çalışmakta ve ‘’Mesleki Yönetim Bataryası’’ adını verdiği bir yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntem ile kişilerin meslek seçimi yaparken; yetenekleri, ilgi alanları tespit edilerek; uygun olduğunu düşündüğü meslek alternatiflerine uygunluğu ölçülmektedir. Böylelikle kişinin seçmek istediği meslek grubuna uygunluğu ve başka alternatifleri de değerlendirilir. Bu ölçüm aracı için kişiler Türkiye İş Kurumu’na başvuruda bulunup, ölçüm sonuçlarını da yine Türkiye iş Kurumu bünyesinde bulunan meslek ve iş danışmanları ile değerlendirme imkanına sahiptirler.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.