Milli Kültürle Genel Kültür İlişkili Midir?

Öncelikle kültür kelimesinin tanımına bakmamız daha doğru olacaktır. Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü manevi ve maddi özelliğe kültür denmektedir. Tamlamalara baktığımızda iki kelimede de “Kültür” kelimesini içermesine rağmen pekte ilişkili olduğu söylenemez. Milli kültür bir milletin dini, dili, gelenek-görenekleri ve sanat anlayışı ile alakalıdır, genel kültür ise tarihin bilinen olaylarını veyahut herhangi bir konuda bilgi sahibi olunması ile alakalıdır.

Yani Genel Kültür biraz daha kişisel iken Milli Kültür biraz daha toplumsaldır. Bu sebepten dolayı Milli Kültürü almış olan birçok insan görebilirsiniz ancak Genel Kültürlü olan insan fazla bulamazsınız çünkü Milli Kültür yaşayarak elde edilir iken Genel kültür ise okuyarak elde edilir. Kitap okuyan kişi toplumumuzda az olduğu için Genel Kültürlü birisi biraz zor bulunuyor.

Bizim burada çıkarabileceğimiz iki sonuç var bunlar;

  • Milli Kültür ile Genel Kültür bağdaşmaz.
  • İki farklı tamlamalarda kelimelerin aynı olması bize o tamlamaların anlamca bağdaştığının asla kanıtı olamaz.

Evet, arkadaşlar, ikinci maddeye dikkat çekmek istiyorum kelimelerin aynı olması bize anlamlarında aynı olması anlamına asla gelmez bu bizim toplumumuzda ve diğer toplumlarda olan yanlış bir algıdır. Bu yanlış algının giderilmesi için araştırmak, okumak ve öğrenmek gerekir. Biz insanlar araştırıp, okuyup, öğrenirsek ancak bu yanlış algıdan kurtulabiliriz. Ancak hiç kimsenin yani çoğu insanın araştırmak ve okumak gibi bir derdi yok. Tembelliğe alışmışız.

Elimizde ki telefonlarla sosyal medyada insanlara like atmak yerine forumlarda açıklayıcı metinlere like atarsak ancak bilgileniriz. Bilgilenirsek de Genel Kültürlü oluruz, Bu Genel Kültürü, Milli kültürün yanına koyduğunuzda ise aydın, çağdaş, medeni insanlar oluruz bu sebepten dolayı her zaman araştırmalı, öğrenmeli ve okumalıyız!