Öksürük İçin Doğal Tedavi

Öksürük için evde yapacağımız tedaviler boğaz tahrişini azaltabilir ve öksürüğü tedavi edebilir. Öksürük için ev tedavileri kullanırken hastanın ortamının da iyileştirilmesi gerekir. Evin havasının oksijenli, ılık, nemli olması öksürüğü olan kişiye iyi gelir. Hastaya bol bol sıvı vermek öksürüğün daha çabuk geçmesini sağlar. Su, bitkisel çaylar, meyve suları verilebilir. Alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır.

Evde öksürük tedavisinde bitkilerden yararlanın. Zencefil, sarımsak, kakule, limon, zerdeçal öksürüğe iyi gelen bitkilerdir. En yaygın ev tedavisi kaynar suya bal ve limonu karıştırmaktır. Bu karışım boğazın yumuşamasına yardımcı olur, mukusun tükürülmesini destekler. Bu tedavi günde birkaç kere yapıldığında etkilidir.

oksuruk-icin-dogal-tedaviBaşka bir evde tedavide zerdeçaldir. Kakule tohumları da çiğnenebilir. Öksürüğe iyi gelir. Geceden bademleri suyla ıslatıp kahverengi kabuklarını soyup ekmeğin üzerine tereyağı ve şekerle sürülüp yenilirse kuru ve kesik öksürüğü geçirmede faydalıdır.

Bir yöntemde bal ve zencefildir. Balı ve zencefili karıştırıp özellikle gece yatmadan önce yemek gece olabilecek olan öksürük nöbetlerini giderir.

İki tatlı kaşığı dut pekmezine yeteri kadar karabiber ekleyip günde birkaç kere yenirse öksürüğü keser.

Elma kabuğu birkaç tanede çekirdeği cezvede kaynatılır, içine 1 dal tarçın, zencefil, 1 tane karanfil, 2 çay kaşığı pekmez ilave edilir. Bu karışım öksürüğü keser, hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Öksürüğün doğal tedavisinde ev ortamının sıcak olması, hastaya bol bol sıvı verilmesi ve yukarıda verdiğimiz tariflerin uygulanması hastalığı tedavi etmede yardımcıdır.