Perdeli Özbek Pilavı

Perdeli Özbek Pilavı

Perdeli Özbek pilavı ve etli Özbek pilavı olarak da geçen bu tarifimiz, Özbek mutfağının bir taridir. Kuzu kuşbaşı et ile pişirilen bu pilav, çok doyurucu olduğu kadar, aynı zaman da çok lezzetlidir.

Perdeli ve etli Özbek pilavımız için gerekli malzemelerimizi verecek olur isek:

* 2 su bardağı pirinç (baldo pirinç olacak)

* 1 adet orta boy havuç

* 1 adet orta boy soğan

* Tuz ve karabiber

* Yenibahar ve safran

* Maydanoz

* 200 gram kuşbaşı et (kuzu kuşbaşı )

* Milföy hamuru (perde pilavında isterseniz hazır yufkada kullanabilirsiniz ama milföy hamuru ile çok daha lezzetli olmaktadır.)

* 5 yemek kaşığı kuş üzümü ve 5 yemek kaşığı dolmalık fıstık

* 1 adet oda sıcaklığında bekletilmiş yumurtanın sarısı

*1 adet büyükçe domates

perdeli-ozbek-pilaviTüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre hemen pilavımızı hazırlamaya başlayalım. Öncelikle genişçe bir tencerenin içine az sıvıyağ koyup üzerine 1 adet orta boy soğanı rendeliyoruz ve pembeleşene kadar güzelce kavuruyoruz. Soğan kavrulduktan sonra üzerine 1 adet orta boy havucu rendeliyoruz. Havucu da kavurduktan sonra tüm baharatları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve tenceremize ekliyoruz.200 gram aldığımız kuzu kuşbaşı etimizi de içine attıktan sonra pişirmeye başlıyoruz. Etimiz yumuşacık olacak. Biz de diğer tarafta pilavımızı hazırlayacağız. Pilavımız piştikten ve demlendikten sonra, üzerine diğer tencerede pişirdiğimiz eti ilave edip karıştırıyoruz. Böylelikle etli pilavımız hazır hale geliyor. Fırınımızı 180 dereceye ayarladıktan sonra, fırın kabının içine milföy hamurlarını iyice açıp yayıyoruz. Üzerine, etli pilavımızdan koyup, milföy hamurlarının ağzını kapatıyoruz. Yumurtanın sarısını da sürdükten sonra fırına atıp, milföy hamuru kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkardıktan sonra sıcak sıcak servis yapıyoruz.

Herkese afiyet olsun.