Ribon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde, teknoloji ile arası pek iyi olmayan kimseler ribonun ne demek olduğunu bilmez. Ancak İnternet hizmeti veren yerlerde sorsanız hemen bilirler. Bunun nedeni teknoloji ile iç içe olmalarıdır. Ribon, mürekkep bulunan yerin arasında bulunan Hastanelerde çektirdiğiniz film rulosuna benzer. Saf malzemedir. Ribon kullanmak için bir barkod yazıcıya ihtiyacınız vardır. Ribon etiketlerin üzerine baskı yapmakla işe yarar. Etiketin çeşitliliği olduğu gibi ribon malzemesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar wax ribon, resin ribon, wax resin ribon gibi ribon çeşitleridir. Bunların yanı sıra birde barkod yazıcısının markasına göre yazıcılara özel ribon çeşitleri bulunmaktadır. Zebra ribon ve Toshiba ribon bunlardan bazılarıdır. Ribon malzemesinin kendine has ebatları bulunmaktadır. Bunlar 40 x 74 veya 100 x 450 gibi ebatlar değişebilmektedir.

Ribon Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ribon, bütünleşmiş bir halde olan mürekkebi yazıcı sayesinde ısıtılır. Ve bu sayede sıvılaşarak etikete aktarılır. Baskı bu şekilde olur. Ribon veya yazıcıların çeşitlerine göre ayrıldığını aktarmıştık. Aynı şekilde uyum içinde olmaları gerekir. Aksi takdirde sorun çıkabilmektedir.

Ribon Nerede Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Ribon, barkod yazıcılarda kullanılır. Aynı zamanda sizin de bir barkod yazıcınız var ise kullanabilirsiniz. Eğer yoksa İnternet hizmeti veren dükkanlardan faydalanarak işinizi görebilirsiniz. Ribonlar kendi aralarında üçe ayrılırlar. Bunlar: Wax Ribon, Wax Resin Ribon ve Resin Ribon olarak üçe ayrılır.

Wax Ribon: Çoğunlukla sağlam olduğu için tercih edilir. Hatta ekonomik olması sebebiyle en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Baskı maliyetini düşük tutar. Bunun nedeni Kağıt etiketlere baskı yapmasıdır. Bu sayede ürün çeşidinin maliyeti azalır. Çoğu alanda kullanılabilir. Çok amaçlı etiketleme yapılabilir. Konfeksiyonda çalışan kişilere kolaylık sağlaması açısından ve Tekstil açısından ürünlerine etiket yapabilir. Bu malzemede çok ısı kullanılırsa eriyebilir. Genellikle düşük ısıda yapılmasına dikkat edilir. Birçok ölçü çeşidi bulunmaktadır.

Wax Resin Ribon: Fiyatları adeta cep yakar. Wax ribonlara göre fiyatı daha fazladır. Resin ribonları ise daha ucuzdur. Wax ile resin ribon karıştırılır. Ve öyle satışa sunulur. Geçici baskı istemiyorsanız resin ribon ile baskı yapmanız daha iyi olacaktır. Piyasada bu tür ribonlar oldukça azdır. Kıvrılabilir yani hafif etiketlere wax resin ribon kullanırsanız, eliniz değse dahi silinebilir. Bu yüzden bilinçli bir şekilde ribon seçmeniz gerekmektedir.

Resin Ribon: Sentetik etiketler için uygun bir malzemedir. Fiyatları diğer ribonlara göre daha pahalıdır. Bu tür ribonlar oldukça sağlamdır. Ve daha dayanıklıdır. Çok yüksek ısılarla karşılaşan etiketlere uygulanmaktadır. Konfeksiyon baskılarında oldukça dayanıklıdır. Resin ribonda karbon ve bazı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Reçine oranı oldukça yüksektir. Ancak bal mumu oranı %2 civarındadır. Alkol testlerinde çıkmamaktadır. Polyester veya polimid gibi bazı etiketlere baskı uygulanması mümkündür.  Bu ribon çeşidinde ise aynı şekilde birçok ölçü çeşidi bulunmaktadır.