Romanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Romanya yurtdışı gezisi yapılacağında diğer ülkeler kadar ilgi görmeyen fakat gezilecek birçok özel mekanı bir arada barındıran farklı bir şehirdir. Bu şehre gelinmesi ve uzun uzun gezilmesi sakin ve huzurlu bir tatil geçirilmesine yardımcı olacaktır. Romanya hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Romanya’nın dili, yemekleri ve gezilecek farklı mekanları bunlardan sadece bir kaçıdır. Dünyanın farklı yerlerine yolculuk etmek isteyen fakat nereye gideceğini bilemeyenler için ideal ülkelerden biri olan Romanya, uçak yolculuğu ile ulaşımın kolaylıkla sağlandığı ülkelerden bir tanesidir.

 Dili ve nüfusu

Romanya’da konuşulan ana dil Rumence’dir. Bunun yanı sıra İngilizcenin de yoğun olarak konuşulduğu ülkede iletişim kurulması oldukça kolay olacaktır. Nüfusu 20 milyon civarıdır. Birçok farklı ırkın bir arada yaşadığı ülkenin çoğunluğu Rumen vatandaşlarından oluşmaktadır.

 Romanya’da gezilmesi gereken yerler

Romanya gezilmesi ve görülmesi gereken önemli ülkelerdendir. Tahmin edildiğinden çok daha fazla özel mekanı ve yeri bir arada barındıran Romanya’nın en popüler yerleri aşağıdaki gibidir;

-Bey’in gözü gölü: Bu göl dünyanın sayılı güzellikler arasında yer alan nadir yerlerden bir tanesidir. Romanya’ya gelindiğinde kesinlikle görülmelidir. Bunun sebebi gölün rengi ve çevresidir. Parlak turkuaz rengi ile göz dolduran bu göl çevresindeki bitkiler ile görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

-Roma harabeleri: Harabeler Roma döneminden kalmıştır. Kalıntıların en iyi şekilde korunması günümüze kadar gelmesine yardımcı olmuştur. Batık kilise: Batık kilise Romanya’nın en önemli kiliselerinden bir tanesidir. Bu kilisenin özelliği yılın belli zamanları denizlere gömülmesi ve belli zamanlarda da ortaya çıkmasıdır. Bu sebeple görmek için doğru zamanın ayarlanması gerekecektir.

 Romanya yemekleri

Romanya yemekleri bizim yemeklerimiz ile benzerlik göstermektedir. Tek fark kırmızı et yerine domuz eti kullanılmasıdır.

-Romanya kahvaltısı: Romanya kahvaltısı dünya üzerinde bizim kahvaltımız ile benzerlik gösteren nadir kahvaltılardandır. Peynir, zeytin ve domates gibi birçok kahvaltı malzemesi yer almaktadır.

-Sarmale: Bizdeki ismi lahana sarması olan bu yemek domuz kıyması ile yapılan bir çeşit sarmadır.