Sebzeli Tereyağlı Pirinç Pilavı

Sebzeli Tereyağlı Pirinç Pilavı

Türk mutfağındaki lezzetlere bakılacak olursa bir çok yemeğin sunumu yanında pilavla gerçekleştirilmektedir. Pilav sadece pirinç, yağ (sıvı yağ, zeytinyağı, tereyağı, margarin) ve su ile yapılabileceği gibi içine birçok garnitür katarak veya et kullanarak zengin lezzetler oluşturabilmekte mümkün. Pilavı daha hafif bir yemek kılmak adına pilavda sebze kullanmak oldukça mantıklı bir tercihtir. Basit ve hafif bir sebzeli tereyağlı pirinç pilavı yapmanın çokta zor bir yanı yoktur. Malzemeler hazır olduktan sonra başlayıp 30 dakikada güzel bir pilav yapılabilir.

 Sebzeli tereyağlı pirinç pilavı yapmak için gerekli malzemeler

– 2 su bardağı pirinç

– Yarım yemek kaşığı sıvı yağSebzeli Tereyağlı Pirinç Pilavı

– 1 yemek kaşığı tereyağı (isteğe göre azaltılabilir)

– 1 tane havuç

– Bir avuç bezelye tanesi

– Limon (1-2 damla kullanılacak)

– 3 su bardağı sıcak su

– Tuz

 Sebzeli tereyağlı pirinç pilavı tarifi

Öncelikle 2 su bardağı pirinç bir kabın içinde bol suyla nişastası çıkarılana kadar yıkanmalı. Bir kaç çeşit sebze; örneğin havuç ve bezelye kullanılabilir. Havuçların küçük, tırnağın yarısı kadar büyüklükte kıyılması gerekir. Pilavın Sebzeli Tereyağlı Pirinç Pilavıyapılacağı tavanın altı yakılmalı ve öncelikle çok az miktarda sıvı yağ konarak kızdırılmalıdır. yağ kızdıktan sonra pirinç taneleri tavaya eklenip biraz kavurulmalıdır.

Kavurma işleminin sonuna doğru tereyağı eklenmeli. (Tereyağını baştan eklersek kavurma esnasında tereyağı fazla kavrulur ve bu iyi olmaz). Tereyağının hemen ardından havuç ve bezelyede eklenmeli ve hafif kavurulmalı. 2 su bardağı pirinç için 3 su bardağı sıcak su hazırlanarak kavurma işlemlerinin ardından tavaya hafifçe eklenir. Pilavda pirinç tanelerinin daha parlak olması için suyu ekledikten sonra bir kaç damla limon atılmalı.

Yeteri kadar tuz eklendikten sonra pişirilen kabın kapağı kapatılır ve kısık ateşte 20 dakika pişmeye bırakılır.Pişmenin ardından biraz dinlendirdikten sonra servis yapılması daha uygundur. Sebze çeşidi artırılabilir isteğe bağlı olarak sevilen sebzelerden aynı tarif üzerinde ekleme yapılabilir.

1 yorum

  1. hem sebzeli hemde tereyağlı ohhh mis 🙂 bu tarifi yazana çok teşekkür ederim akşam kayınvalidemler gelecek onlara yapıcam umarım güzel olur

Yorumlar kapatıldı.