Şerbetli Hanım Tatlısı

Şerbetli Hanım Tatlısı

Şerbetli yapacağımız ve hamurunu kendimiz hazırlayacağımız bu tatlımız, hem çok hafif olmaktadır hem de tadına doyum olmamaktadır. Fazla vaktinizi almayacağı için, misafirleriniz gelmeden hemen önce hazırlayıp, geldiklerinde de ılık ılık servis yapabilirsiniz.

Şerbetli Hanım tatlımız için gerekli malzemelerimize gelince:

Şerbeti için: 3 su bardağı toz şeker,4 su bardağı su ve yarım limon suyu

Diğer malzemelerimiz:

*1 adet oda sıcaklığında yumurtaŞerbetli Hanım Tatlısı

* 3 su bardağı un

*3 yemek kaşığı yoğurt

*Hamur için yeterli miktarda sıvı yağ

*Bir çimdik tuz

*Kızartma yapmak için sıvı yağ

*1,5 çay kaşığı kabartma tozu

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre hemen tatlımızı hazırlamaya başlayalım. Öncelikle şerbetimizi ateşe koyalım. Bir tencerenin içine 4 su bardağı suyu, toz şekeri ve yarım limonun suyunu ilave edip kaynatmaya başlıyoruz. Şerbetimizi kaynatırken biz diğer tarafta tatlımızı hazırlayacağız. Genişçe bir kabın içine oda sıcaklığındaki yumurtamızı kıracağız ve çatal yardımı ile de olabilir iyice çırpacağız. Yumurtanın üzerine 3 su bardağı un, bir çimdik tuz, kabartma tozu koyup yoğurmaya başlıyoruz. Yapışmaması için biraz sıvı yağ ilave ediyoruz ve kulak memesi yumuşaklığına gelmesini sağlıyoruz. Hamurumuzu hazırladıktan sonra, üzerine bir örtü kapatıp biraz dinlendiriyoruz. Yaklaşık 10 dakika kadar sonra hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde toplar hazırlıyoruz.

Diğer bir tencereye tatlımızı kızartmak için yeterli miktarda sıvıyağ koyuyoruz ve yağı kızdırıyoruz. Yağ kızdıktan hemen sonra hamurlarımızı içine atıp, kızartmaya başlıyoruz. Hamurlarımız kızardıktan sonra süzgeç yardımı ile, çıkartıp şerbetin içine atıyoruz. Tatlımız hazır hale geldi. Şerbetten çıkarıp, servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.