Sütlü Irmık Tatlısı

Sütlü Irmık Tatlısı

Tatlı denilince gözümüzün önüne çeşit çeşit tatlılar gelir. Sütlü tatlıdan, çikolatalı tatlıya, şerbetli tatlıdan fırınlanmış Sütlü Irmık Tatlısıtatlıya kadar değişik türlerde tatlılar yapılmaktadır. Şerbetli tatlılar; diğerlerine oranla kalorisi yüksek, daha ağır ve şeker oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden şeker hastaları, kilo problemi ve mide rahatsızlığı olanlar genelde bu tatlılardan kaçınmaktadır.

Tercih edilme sırası üst sıralarda yer alan sütlü tatlılar: Kalori bakımından daha düşük olduğu gibi şeker oranı daha dengeli ve hafiftir. Örneğin sütlü irmik tatlısı hem hafif hem az şekerli hem de daha faydalı tatlı sınıfına girmektedir. Sütle yapılabilecek pek çok tatlı tarifi vermek mümkündür. Bunların içinde en çok tercih edilen sütlü irmik tatlısının yapımı gayet pratiktir.

Malzemeler: 1 litre süt, 1,5 su bardağı irmik (8-9 yemek kaşığı), 1 su bardağı toz şeker, 1 yemek kaşığı sana yağ (veya tere yağ), 1 paket isteğe göre vanilya, üzeri için tarçın veya hindistan cevizi.

Kaba sütü, şekeri ve irmiği koyup ateşte kıvam alana kadar karıştıralım. Daha sonra ocaktan alıp içerisine tereyağı veya isteğe göre sana yağı ekleyelim, tereyağı eriyene kadar karıştırmaya devam edelim. Tereyağı tamamen eridikten sonra malzemelerin içine vanilyayı ekledikten sonra karıştırmaya devam edip, ıslatılmış cam kaba veya dilerseniz başka bir kap içerisine dökelim.

Döktüğümüz tatlıyı oda sıcaklığında soğutalım ve soğuttuktan sonra buzdolabında en az 2 saat dinlendirdikten sonra servis edebiliriz. Servis etmeden önce dilerseniz üzerine hindistan cevizi, tarçın veya ceviz ekleyebilirsiniz. Pratik, sağlığa zararı dokunmayan, şekeri az, kalorisi düşük ve en önemli çok lezzetli bu tatlıyı sevmeyen bulmak zordur sanırım. Tatlı hayatın vazgeçilmez besinlerinden biri olduğu için ise tatlı seçimi de bir o kadar zor bir seçim olmaktadır.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.