Terbiyeli Mantar Çorbası

Terbiyeli Mantar Çorbası

Mantarı sadece et, tavuk veya sebze yemeklerinde değil birçok şekilde sofranızda kullanabilirsiniz. Mantarın sotesi de olur, fırınlanmışı da ve de çorbası da. Mantar çorbasını süt ile yaparsak, terbiyeli yapmış oluruz. Kültür mantarı ile yapacağımız bu çorbamızı, eğer et suyu ile pişirirseniz daha lezzetli olur.

Terbiyeli mantar çorbamız için gerekli malzemelerimiz her zaman mutfağımızda bulabileceğimiz malzemelerden oluşmakta olup, kolaylıkla da hazırlayabileceğimiz bir tariftir.

*5 su bardağı su veya et suyu (et suyu tercihimizdir.)

*1 adet orta boy soğan

*250 gram mantar (kültür mantarı kullanacağız.)Terbiyeli Mantar Çorbası

*1 su bardağı süt (soğuk olmayacak)

*1 adet acı olmayan sivribiber

*Yeterli miktarda tuz

*Yeterli miktarda sıvı yağ

*1 yemek kaşığı un

terbiyeli mantar corbasiMalzemelerimizi hazır ettiğimize göre çorbamızı hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle 1 adet orta boy soğanımızı küp küp doğrayarak tenceremize alıyoruz. İçine yeterli miktarda sıvı yağ koyup orta ateşte kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar iyice pembeleştikten sonra 1 yemek kaşığı un ilave edip, unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. .Çok ince ince doğradığımız 250 gram kültür mantarını da ilave edip yaklaşık beş dakika daha kavuruyoruz. Soğan, un ve mantarlar kavrulduğuna göre, 5 su bardağı et suyunu tenceremize ilave edip pişirmeye devam ediyoruz. Bu arada diğer tarafta 1 adet sivribiberimizi küçük küçük doğrayıp çorbanın içine atıyoruz. Çorbamız iyice kaynadıktan, mantarlar ve biberler piştikten hemen sonra, bir kasenin içine koyduğumuz 1 bardak oda sıcaklığındaki sütün içine çorbadan 2 yemek kaşığı koyup çırpıyoruz. Bu çırptığımız karışımı çorbanın içine yavaşça döküyor ve karıştırmaya devam ediyoruz. Yaklaşık beş dakika kadar karıştırıp kaynattıktan sonra çorbamız hazır hale geliyor.

Terbiyeli Mantar çorbamız servise hazırdır. Herkese sıcacık ve mis gibi çorbamız afiyet olsun.