Tüm Özellikleriyle Akbaba Kuşları

Tüm Özellikleriyle Akbaba Kuşları

Akbaba, yırtıcı bir kuş türüdür. Halk nezdinde “leş yiyici” olarak bilinen akbabalar, dağlık bölgelere ek olarak bitki örtüsünün çıplak olduğu ılıman ve tropikal bölgelerde yaşamaktadır. İstisnai olarak bu özellikleriyle bilinen Avustralya’da ise akbabalar yaşamamaktadır.

 Akbabaların Özellikleri Nelerdir?

Akbabalar, oldukça iri ve yırtıcı özelliktedirler. Son derece keskin bir göz yapısına sahip olan akbabalar, genellikle Tüm Özellikleriyle Akbaba Kuşlarıyuvalarını sarp kayalıklara yaparlar. Toplu halde yaşayıp kolektif hareket ederler. Herhangi bir akbaba yiyecek bir leş bulduğunda diğer akbabalar da bölgeye gelerek tabiri caizse yemeğe ortak olurlar. Genellikle yüksekten uçarlar, bu durum yiyecek bulmalarına engel değildir, zira keskin gözleriyle çok alçaktaki leşleri dahi fark edebilirler.

 Akbabalar Nasıl ve Neyle Beslenirler?

Deyimlere konu olan akbabalar, pek fazla yiyecek seçen bir kuş türü değildir. Genellikle leş, çöp veya dışkı yeseler de zaman zaman canlı hayvan avladıkları da görülür. Tabi bu canlı hayvanlar, ya küçük ve savunmasız, ya da ölmek üzere olan hayvanlar olmaktadır. Her biri adeta iyi birer gözlemcidir, sık sık sürülerin üzerinde gezinirler, ölmek üzere olan bir sürü üyesi gördükleri anda yemeğe çökerler. Aslanların, kurtların, sırtlanların yarım kalan avları da akbabalar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

 Akbaba Türleri Nelerdir?

  •  Amerika Kara Akbabası: Kısa kuyruk ve kanatlara sahip olan bu akbaba türü, tüysüz ve kara bir kafaya sahiptir.
  • Kral Akbaba: Kızıl kahverengi tüylere sahip olan bu tür ise yaklaşık 70 santimetre boyundadır ve Güney Meksika ile Arjantin bölgesinde yaşamaktadırlar.
  • Kızıl Akbaba: Diğer türlerden farklı olarak kızıl ve kabarık tüylere sahip olan bu tür, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Hindistan’da görülmektedir.
  • Kara Akbaba: Kanatlarını açınca 270 cm boyunda olan bu tür, Çin-Güney Avrupa hattında görülür.
  •  Mısır Akbabası: Kayalıklarda ve açık arazilerde yaşayan bu tür, Türkiye de dahil olmak üzere birçok yerde görülebilir.