Ütopik Romanya Seyehati

Şato ve kaleleri izlerken, ütopik bir Dünya’nın kapısını aralayacaksınız. Buram buram tarih kokan Romanya, yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Hem doğal güzellikler bakımından zenginliğe erişmiş, hem de tarih atlasını göz zevkinize sunan Romanya seyahati için, Türk turistlere turistik, ticari, transit veya oturum vizesi gibi seçenekler sunmaktadır. Ülkenin temelinin dini içerikli yapılar ve tarihi kalıntılar oluşturmaktadır. Dünya’nın en bereketli sularından biri olan ve medeniyetlerin su ihtiyacını, ticaret ihtiyacını karşılamış olan Tuna Nehri, Romanya’da gezilecek yerler listesinde, ülke sınırları içerisinde bulunmaktadır.

 Romanya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Mimari örneklerinin sunulduğu, tarihin yarenlik ettiği ülkede gezilmesi gereken ilk yer; Kızıl Göl’dür. Tüm Dünya’dan sayısız turist çeken bölge, tuzcul bakteri olan arke canlılarının oluşturduğu kızıl rengiyle, görsel şölen sunmaktadır. Romanya ve Ukrayna sınırlarında yer alan Tuna Delta’sı doğa harikası olarak, Romanya’da gezilecek yerler arasındadır. Parlamento Sarayı, Neagra Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi, Voronet Monostery, Merry Cemetery, Peleş ve Corvin Kaleleri, Pelişor, Bran Kalesi, Deva, Holy Archangels Kilisesi, Horezu Manastırı, Salina Turda gezilecek yerler arasındadır. Romanya’nın güzelliğini yansıtan diğer yapılar ise; Bellu Tarihi Mezarlık, Transilvanya’nın incisi olarak bilinen Sighişoara kasabası, Brukenthal Natural Müzesi, Cotroceni Palace, Bucharet Rus Müzesi gibi yüzlerce sayısız tarihi eser ve yapıyı görmek mümkündür.

 Romanya’da Ulaşım Nasıldır?

Türkiye’den Romanya’ya havayolu ile 2 saatte, karayolu ile 20 küsur saatte ulaşım sağlanabilir. İstanbul’dan her gün Bükreş tren seferleri gerçekleştirilmektedir. Romanya şehirlerarası ulaşımda ise; belediye otobüsleri, minibüsler kullanabilir şehirlerarası mesafelerde metrodan faydalanabilirsiniz. Metro şehir hatları, genellikle şehir dışı ulaşım hatlarıyla çalışmaktadır. Ekonomik tutulan fiyatlarla taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler 1.39 Lei’den açılmaktadır. Türk Lirası karşılığında ortalama 10-15 TL’ye turistik her bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.