Yönetmen Kimdir ?

Yönetmen Kimdir ?

Yönetmen dizi, sinema, belgesel, tiyatro ya da programı yöneten kişiye denir. İlgili senaryo ya da formatta yer alacak her şeyi, oyuncusundan mekânına varana kadar koordine eden, yönlendiren kişidir. Bir film senaryosunu insanlara en iyi şekilde nasıl anlatılmalı onun hayalini kürara ve bunu insanlara en dikkat çekici bir şekilde anlatmaya çalışır. Senarist ya da senaristlerin yazdığı senaryo metnini ete kemiğe büründüren kişilere yönetmen denir.

Yönetmen Kimdir?

Senarist bir hayal dünyası kurarken yönetmen bu hayali oyuncu, mekân ve ışıkla anlaşılır hatta çekici kılar. Set Yönetmen Kimdir ?ekibinin hepsini koordine eder, yönlendirir ve ortaya herkesin hayran olacağı işi çıkarmaya çalışır.

Bir senaryo metnini okurken fazla duygusal bulmadığınız yerleri yönetmenin bakış açısı süzgecinden geçtikten sonra aşırı duygusal bulabilirsiniz. Metinde ağlamadığınız sahnelere beyazperde de ya da televizyon ekranında izlerken hüngür hüngür ağlayabilirsiniz. İşte metni anlaşılır ve hissedilir kılan kişi yönetmendir. Yönetmenin bakış açısı çok önemlidir. Setlerin hocasıdır, en ustasından en acemi oyuncusuna varana dek yönetmenin ağzına bakar ve bir dediğini iki etmezler. Yönetmen demek setin yegâne amiri demektir. Bir setin rahat ve düzgün işlemesinin yolu yönetmenin yönetim biçimiyle de alakalıdır. Yönetmen setin şahdamarıdır.

Yönetmen yazılan senaryo metinlerine hayat veren kişidir. O nedenle iş yükü ağırdır. Yönetmenlik kolay olunan bir meslek dalı değildir. Neredeyse her yönetmen, setlerde uzun süre çalışmış, ezilmiş ve hedeflerine ulaşmak için çok sabretmiştir. Yoğun emekler sonucunda istediği mesleğe kavuşan bu kişiler sanat için oldukça önemli lakin ülkemizde ne yazık ki yeteri kadar değeri bilinmemektedir. İzleyicilere yeni bir dünya hatta izlerken zevk alabilecekleri dünyalar kuran bu insanlara hak ettikleri değer verilmelidir.